دور تراشی عدسی عینک

اطلاعات بیشتر

10.700.000 تومان

 

همانطورکه می دانید، سیستم بینایی بدن (چشمها) بخش مهمی از سیستم اعصاب مرکزی است که بطور مستقیم با عملکرد مغز و فعالیت سایر اندام های بدن در ارتباط است و هرگونه ضعف یا نارسایی در این سیستم بر فعالیت سایر اندامها تاثیر گذار است. کلیه تیم پزشکی متخصص در این حوزه (چشم پزشکان و اپتومتریست ها) سالها تلاش کرده اند که با بالاترین تکنیک های موجود، بتوانند بهترین کیفیت دید را برای افراد فراهم سازند؛ علاوه براین گروه، تیم متخصص دیگری سالها در زمینه ساخت فریم و عدسی تجربه کسب کرده اند. امروزه سازندگان فریم و عدسی توانسته اند با در اختیار داشتن بهترین متریال و بالاترین تکنولوژی، بهترین انواع عدسی و فریم را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم بیشترین بهره را در این زمینه ببریم. به همین جهت آموزش دیدن فردی که قرار است عدسی ها را تراش داده و روی فریم نصب کند الزامی و حائز اهمیت قلمداد می شود. بطور کلی نتیجه تلاش تیم های متخصص، بهبود بخشیدن بینایی افراد است و هرگونه ضعف در این زمینه، تلاش شبانه روزی این گروه را به هدر خواهدداد. به همین جهت افرادی که قصد دارند در زمینه دور تراشی عدسی فعالیت کنند، برای حصول اطمینان از اجرای درست کار، تکمیل مهارت و بروز کردن اطلاعات، بایستی این مهارت را بخوبی آموزش دیده باشند.

روند کلی کلاس

در ابتدای کلاس، دروس تئوری ارائه شده در دوره های کوتاه مدت عینکسازی، بطور خلاصه و اجمالی یادآوری شده و درصورت لزوم برخی موارد، مجددا تدریس می گردد. پس از آن دروس عملی کارگاهی آموزش داده می شود. کارگاه عملی با درس لنزومتر آغاز و کلیه موارد مختص به آن تدریس می گردد، بطوری که فراگیران بطور کاملا عملی قادر به راه اندازی و کار با دستگاه لنزومتر خواهند بود. سپس دروس علمی و کاربردی کار با سایر دستگاه های مکمل تراش، مانند کار با دستگاه هیتر، شیارزن، شیب بر و سایر موارد اینچنین آموزش داده می شود. فراگیران کار با کلیه دستگاه های مرتبط با این حرفه را تجربه خواهند نمود. هر یک از فراگیران، عدسی های انواع فریم دوردار فلزی و کائوچویی، گریف نخ های فلزی و کائوچویی را تراش داده و روی فریم ها نصب و سوار می کنند. پس از طی فرآیند تراش و شیارزدن با انواع پلایرهای تنظیم عدسی آشنا و کار با آنها را تجربه خواهند نمود. علاوه بر این، مهارتهای مربوط به چگونگی تعمیر و نگهداری از تجهیزات و امکانات هم بطور همزمان ارائه می شود. پس از طی این مراحل، دوره با برگزاری آزمون عملی به پایان می رسد.   

مخاطبین دوره

گذارندن این دوره محدودیت سنی نداشته، اما داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برای گذراندن این دوره آموزشی الزامی است. حضور فارغ التحصیلان دیپلم عینکسازی، شاگرد عینکسازان (با دردست داشتن کپی جواز کسب و تائیدیه کارفرما مبنی بر فعالیت این شخص در آن موسسه) در این دوره بلامانع است. کلیه افرادی که در زمینه عینک و عینکسازی فعالیت دارند (اعم از بنکداران فریم و عدسی و یا دورتراشان شاغلی که بدنبال گواهینامه معتبر هستند) می توانند در این دوره شرکت نمایند.

تجهیزات اولیه و طریقه تامین

مسلما برای شروع هر کسب و کار و فعالیتی بایستی ابزار و لوازم اولیه و ضروری برای آن فعالیت را تهیه نمود. تراش دور عدسی نیز از جمله فعالیت هایی است که نیازمند تجهیزات و دستگاه های مخصوص بخود می باشد. قبل از تامین و خرید این تجهیزات می توانید با شاغلین و یا مدرسین این حوزه که دارای تجربه زیادی نیز هستند مشورت نمائید. البته با مراجعه به مراکز خرید و بازارهای موجود در این زمینه نیز می توانید اطلاعات مربوط به این ابزار و دستگاه ها و هزینه های هر کدام را بدست آورید. برخی از این وسایل لازم به شرح زیر است:دستگاه تراش نیمه اتومات شیپ خور، دستگاه تراش سنباده پوست آب، دستگاه لنزومتر چشمی آنالوگ، دستگاه شیارزن دور عدسی، ابزارآلات تنظیم تنظیم فریم، ست پیچ گوشتی و …

توانمندی فراگیران بعد از آموزش

در پایان این دوره فراگیران قادر خواهند بود کلیه امور مربوط به دور تراشی عدسی، از نسخه خوانی انواع عدسی تکدید گرفته تا ترنسپوزیشن کلیه عدسی های متعامد و غیرمتعامد را به تنهایی انجام دهند. توانایی انجام خط کشی، چیپر، شیارزدن، گرم کردن و جانداختن عدسی روی فریم های کائوچویی، باز و بسته کردن انواع پیچهای قسمت های مختلف فریم های فلزی و جانداختن عدسی روی فریم های گریف نخ پس از شیارزدن عدسی، از تراش دستی با دستگاه های سنگ الماسه و سنباده گرفته تا کار با دستگاه نیمه اتوماتیک و تنظیم فریم های فلزی به کمک پلایرهای مخصوص تنظیم فریم، بعلاوه سایر کارهای مرتبط باعینک سازی تنها بخشی از مهارت پایان دوره فارغ التحصیلان این دوره است.

 

مدرس این دوره آموزشی، کلیه مدارک لازم جهت تدریس در این رشته مهارتی را داراست. مدرک تحصیلی اپتیک از دانشگاه علمی کاربردی و مدرک اپتومتری از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علاوه بر این بیش از ۹ سال سابقه تدریس در هنرستان کاردانش و قریب به 7 سال سابقه تدریس درحوزه عینک سازی در مرکز آموزشی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف را در کارنامه علمی و عملی خود دارد. ایشان از سال ۱۳۷۱ وارد این رشته شده و به عنوان یکی از عینک فروشان تهران بیش از ۱۲ سال از پروانه کسب اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک بهره مند است. همچنین تاکنون بیش از 50 مقاله علمی تخصصی در این زمینه در مجله دید برتر از خود به یادگار گذاشته است.

سرفصل های آموزشی

سوالات متداول

این دوره بصورت حضوری در محل جهاد دانشگاهی صنعتی شریف برگزار می‌ گردد.

پس از گذراندن دوره و در صورت کسب نمره قبولی در آزمون‌ها و پروژه‌ها به فراگیران گواهینامه ارائه می‌شود.

دوره هایی که هزینه آن ها بالای ۳ میلیون تومان است شرایط پرداخت اقساط دارند، برای اطلاع از نحوه پرداخت اقساط با کارشناس دپارتمان هماهنگی های لازم را انجام دهید.

10.700.000 تومان
افزودن به علاقه مندی ها
اطلاعات دوره
تاریخ شروع: 21 آذرماه 1402
مدت دوره: 64 ساعت
روزهای برگزاری: چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه
نحوه برگزاری: حضوری
شهریه: 10,700,000 تومان